نرم افزار crm رایگان

رای دهی:  / 11
ضعیفعالی 

نویسنده: امیر سامنی

با جستجوئی در دنیای وب می توان سایتها ی مختلفی را که نرم افزار CRM  را به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار می دهند پیدا کرد.این سایتها عموما نسخه ای تجاری از نرم افزار CRM را دارا هستند و برای تبلیغ ، با قرار دادن محدودیتهائی  از جمله در کاربر و یا در گزارشات نسخه ای رایگان از برنامه را ارائه می کنند .در زیر چند نمونه آورده شده است.

 

Suite CRM  یک نرم افزار  CRM است که  بسیار  شبیه به  Suger CRM   است.Suger CRM  یک نرم افزار تجاری  سی آر ام بوده و استفاده از آن مشمول هزینه است .شرکت suite CRM نرم افزار خود را به صورت کلاد (برای هر کاربر 10 دلار در ماه)بصورت تجاری ارائه کرده است و جهت دانلود آنرا بر روی سایت بصورت رایگان قرار داده است.این نرم افزار بصورت اختصاصی بر روی حوزه های فروش و خدمات پس از فروش هم نسخه های خاص خود را دارا است.و امکان دانلود رایگان آنها در سایت نیز وجود دارد.

CapsuleCRM

این نرم افزار CRM   بصورت کلاد ارائه می شود به همین سبب برای نسخه رایگان خود محدودیتهائی  از جمله  2 کاربر ، 10 مگابایت فضا و 250 مشتری در نظر گرفته است  برای ارتقاء به نسخه تجاری 12 دلار در ماه برای هر کاربر نیاز است.از جمله امکانات این نرم افزار می توان مدیریت اطلاعات مشتریان ،ثبت فرصتهای فروش و ثبت درخواستهای مشتریان را نام برد.

 

vTigerیکی از محبوب ترین نرم افزارهای CRM  رایگان است .vTiger سی آر ام نیز یکی دیگر از نرم افزارهای CRM  است که مبتنی بر Suger CRM  است .این نرم افزار اپن سورس است. و شما می توانید آنرا از سایت مربوطه دانلود و نصب نمائید.

این نرم افزار امکاناتی از جمله

  • ثبت اطلاعات مشتریان حقیقی و حقوقی
  • ثبت و مدیریت محصولات
  • مدیریت فروش از طریق ثبت فرصتهای فروش ،سفارش و صورتحساب
  • خدمات پس از فروش

 را به خوبی پیاده سازی کرده است .این نرم افزار نسخه هائی ویژه برای صنعتهای گوناگون ایجاد کرده است که برای ارائه آنها از مشتریان مبالغی را در یافت می کند.

ZohoCRM

این نرم افزار یکی از نرم افزارهای خوب حوزه CRM است و نسخه رایگان آن برای سه کاربر و 5000 رکورد قابل استفاده است . در این نرم افزار CRM  امکانات متنوعی از جمله مدیریت مشتریان کاندید (Lead Managment) مدیریت مشتریان فعلی سازمان ، امکان ایجاد Work Flow پنل گزارش گیری از سیستم ،امکان ثبت تماسهای مشتری در قالب Email ,Fax,Phone Call,Appointment  قرار داده شده است.این نرم افزار ماژولهائی برای ارتباط با شبکه های اجتماعی را  دارا است.

کاربران این نرم افزار امکان استفاده از نسخه موبایل این نرم افزار را دارا هستند.

 

در بالا  چند نمونه از نرم افزارهای CRM رایگان می باشند که تماما بر اساس استانداردهای نرم افزارهای متن باز -Open Source ایجاد شده و در دسترس عموم قرار گرفته اند.

در پایان ذکر این نکات ضروری است که موارد ارائه شده در بالا برای شرکتهائی با حجم کوچک مناسب است .بعضی از نرم افزارهای فوق زبان فارسی را پشتیبانی می کنند بعضی دیگر خیر ولی عموما برای تاریخ شمسی هیچگونه راه حلی ندارند.

استفاده از این نرم افزارها بدون پشتیبانی یک شرکت ایرانی (با توجه به عدم پشتیبانی شرکت اصلی در ایران )ممکن است عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

توجه به این نکته همواره ضروری است که مشتریان یک شرکت داده های حیاتی و گاها امنیتی سازمانها هستند پس در هنگام استفاده از فضاهای کلاد جلوگیری از سرقت اطلاعات همواره چالشی اساسی است.

توصیه نهائی این است که بدون تحقیق و مشاوره افراد خبره از هیچ نرم افزار CRM چه نسخه رایگان و چه نسخه تجاری استفاده نشود.

مرجع:

http://xrm.persianblog.ir

مترجم یا نویسنده

ویدئو کلیپ نرم افزار CRM

ویدئو کلیپ نرم افزار خدمات مشتری

ویدئو کلیپ نرم افزار خدمات پس از فروش